آزمایش پایانه‌های ارتباطی لیزر در مدار کم ارتفاع زمین توسط وزارت دفاع آمریکا

یاه‌ست خدمات ارتباطات ماهواره‌ای خود را برای مقاصد دولتی و نظامی افزایش می‌دهد
ژوئن 7, 2020
شرکت استرالیایی، استارت‌آپ آمریکایی در حوزه مخابرات ماهواره‌ای را خرید
ژوئن 10, 2020

آزمایش پایانه‌های ارتباطی لیزر در مدار کم ارتفاع زمین توسط وزارت دفاع آمریکا

آژانس توسعه فضایی اظهار داشت که پیوندهای بین ماهواره­ای نوری “یکی از مهمترین فناوری هایی هستند که باید به نمایش گذاشته شوند.”

واشنگتن – پایانه­های ارتباطی نوری که از لیزرها برای پرتودهی داده­ها در فضا استفاده می­کنند، در آزمایش­های بعدی توسط آژانس توسعه فضایی و آژانس پروژه­های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آزمایش خواهند شد.

این پایانه­ها بخش­های مهمی از صورت فلکی مدار ارتفاع پایین زمین وزارت دفاع در آینده هستند که به خطوط نوری ماهواره به ماهواره نیاز دارند ، بنابراین داده­های جمع آوری شده در فضا می توانند بلافاصله به مراکز فرماندهی نظامی موجود در زمین ارسال شوند. سیستم های ارتباطی لیزر نسبت به سیستم های رادیویی، سرعت انتقال داده بسیار سریعتری دارند اما وزارت دفاع آمریکا نگرانی­هایی از قبیل تأثیر تابش فضا بر روی ترمینال­های نوری دارد.

آژانس توسعه فضایی طی پیشنهادی برای صور فلکی ارتباطاتی خود که در لایه حمل و نقل شناخته شده است، اذعان داشت: “پیوندهای بین ماهواره ای نوری یکی از مهمترین فن آوری های مورد نیاز برای نشان دادن Tranche 0 است.” Tranche 0 استقرار اولیه است که برای سال 2022 برنامه ریزی شده است.

ماهواره­های لایه حمل و نقل باید داده­ها  را از فضا به سمت زمین برای کاربران نظامی با تأخیر بسیار کمی منتقل کنند.  SDA می گوید: “بدون نمایش خطوط اتصال بین ماهواره­ای نوری – با استفاده از فرکانس رادیویی(RF)  به عنوان پشتیبان،”این انتقال سریع اتفاق نمیفتد. یکی دیگر از نگرانی­های استفاده از لیزر برای ارتباطات ماهواره­ای نوری از فضا به زمین ، نفوذ در جو زمین به ویژه از طریق ابر است.

SDA قصد دارد یک یا چند صور فلکی شامل صدها ماهواره برای ارتباطات و ردیابی موشک بسازد. این برنامه قصد دارد پایانه های نوری را از فروشندگان مختلف خریداری کند ، بنابراین از داوطلبان خواسته است تا اطمینان حاصل کنند که سخت افزار آنها با سایر فروشندگان قابل تعامل باشد. چندین شرکت پایانه های نوری پیشرفته را برای ارتباطات در اعماق فضایی ناسا ایجاد می­کنند و از استانداردهای متداول پیروی می­کنند. اما طبق گفته SDA ، هیچ استاندارد صنعتی قابل قبول برای پیوندهای بین ماهواره­ای نوری در مدارهای پایین تر از محدوده مدار زمین آهنگ وجود ندارد.

در درخواست خود برای پورپوزال، SDA شامل یک استاندارد پیشنهادی برای ایجاد ارتباط با یکدیگر است، اما برای اطمینان از سازگاری سیستم­های آن­ها ، همکاری لازم برای تهیه کنندگان را نیز تدوین کرده است..یکی از شرکت­هایی که هم اکنون با SDA در زمینه لینک­های نوری کار می­کند، سیستم­های الکترومغناطیسی General Atomics است. GA-EMS در تاریخ 5 ژوئن اعلام کرد که توافق نامه­ای را با آژانس انجام داده است تا با استفاده از پایانه­های ارتباطی لیزری این شرکت ، تعدادی از آزمایشات رابط­های بین ماهواره­ای نوری انجام دهد. اسکات فورنی، رئیس GA-EMS، در بیانیه­ای گفت: “این آزمایشات توانایی­های ارتباطی قوی را از طریق رسانه­های مختلف، از زمین، تا ماهواره­ها در مدارهای مختلف و تا فضای عمیق نشان می­دهد.”

  • برای آزمایشی که قرار است در مارس 2021 به بازار عرضه شود، این شرکت دو ماهواره مکعبی U12 را تولید خواهد کرد که هر یک میزبان یک مادون قرمز و یک ترمینال ارتباطی با لیزر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRفارسی
en_GBEnglish (UK) fa_IRفارسی