نقش تحلیل‌های مکانی در فاصله‌گذاری اجتماعی

احتمال وقوع سونامی به ارتفاع ۴ متر در دریای خزر!
ژوئن 14, 2020
کووید-19 از منظر مکانی
ژوئن 20, 2020

نقش تحلیل‌های مکانی در فاصله‌گذاری اجتماعی

یکی از موارد مهم در پیشگیری از گسترش ویروس کرونا که از همان ابتدای شیوع این بیماری از سوی متخصصان و متولیان بهداشتی بر آن تأکید می‌شد، لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی است. بدین معنی که افراد در محیط‌های اجتماعی و مکان‌های سرپوشیده که محل تردد و یا تجمع افراد است بایستی فاصله حداقل یک و نیم الی دو متر را از یکدیگر به منظور قطع زنجیره شیوع کووید-19 حفظ نمایند.
در این راستا، شرکت ESRI (شاخه انگلستان) با بهره‌گیری از دانش متخصصان علوم مکانی و استفاده از ابزارهای تحلیلی سامانه‌های اطلاعات مکانی (GIS) اقدام به تولید نقشه عرض معابر برای شهرهای مختلف کشور انگلستان نموده است تا به کمک این نقشه‌ها امکان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی شهروندان را در پیاده‌روهای این شهرها مورد بررسی قرار دهد. نتایج این بررسی نشان می‌دهد که بیشتر پیاده‌روها (حدود 70 درصد) در کشور انگلستان دارای عرض کمتر از سه متر هستند که این، کار رعایت فاصله اجتماعی حداقل دو متر را برای افراد پیاده دچار مشکل می‌کند. از آنجایی که سازمان‌ها و ارگان‌ها در حال بهینه‌سازی و سازگار نمودن زیرساخت‌ها جهت تأمین پیاده‌روی امن‌تر برای عموم مردم هستند لذا شرکت ESRI داده‌های مربوط به این نقشه‌های جدید را به منظور بهره‌برداری به طور رایگان در اختیار بخش عمومی و سازمان‌های متولی قرار داده است. بنابر ادعای این شرکت که توسط روزنامه گاردین منتشر شده است، تاکنون بیش از سی سازمان محلی از جمله، شورای شهر گلاسکو در حال استفاده از نقشه جدید پیاده‌روها هستند.

شرکت ESRI از اندازه‌گیری‌های نقشه‌برداری جهت ایجاد نقشه عرض تمام پیاده‌روها استفاده کرده است که نشان می‌دهد تنها 30 درصد پیاده‌روهای بریتانیا دارای حداقل عرض سه متر هستند، 36 درصد بین دو تا سه متر بوده و 34 درصد نیز دارای عرض کمتر از دو متر هستند. در این نقشه‌ها، رنگ آبی نشان‌دهنده پیاده‌روها با عرض بیشتر از سه متر و رنگ نارنجی نشان‌دهنده عرض بین دو تا سه متر و رنگ قرمز نمایانگر پیاده‌روهای با عرض کمتر از دو متر هستند.

این نقشه‌‌ها بخشی از برنامه مقابله با بحران کووید-19 شرکت ESRI هستند که قصد دارد تا نقشه‌ها و قابلیت‌های تحلیلی جدید را به طور رایگان برای سازمان‌ها فراهم نماید تا آن‌ها بتوانند در مقابل همه‌گیری کرونا عملکرد بهتری داشته باشند. سازمان‌های محلی از ابزارهای تحلیلی و نقشه‌های تولید شده توسط شرکت ESRI جهت سازگار نمودن خدمات، تهیه نقشه جوامع در معرض خطر، مستقر نمودن افراد داوطلب و ایجاد ارتباط با شهروندان استفاده می‌کنند. تصاویر زیر به ترتیب، نقشه پیاده‌روها را برای شهر لندن و لیورپول نمایش می‌دهند.

ممنبع: روزنامه گاردین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRفارسی
en_GBEnglish (UK) fa_IRفارسی