آموزش ArcMap

برچسب‌گذاری ( labeling ) پیشرفته با استفاده از پایتون در ArcMap

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۴ کد : ۱۶ آموزش GIS آموزش Arcmap
تعداد بازدید:۳۱۰
نرم‌افزار ArcMap دارای امکانات زیادی برای برچسب‌گذاری لایه های برداری است که در بسیاری از موارد کاربران به تنظیم اندازه، رنگ و سبک برچسب‌ها در Label Manager اکتفا می‌کنند. در این مقاله قصد داریم نحوه استفاده از امکانات پیشرفته‌تر را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون آموزش دهیم.
مقدمه
نرم‌افزار ArcMap دارای امکانات زیادی برای برچسب‌گذاری لایه های برداری است که در بسیاری از موارد کاربران به تنظیم اندازه، رنگ و سبک برچسب‌ها در Label Manager اکتفا می‌کنند. در این مقاله قصد داریم نحوه استفاده از امکانات پیشرفته‌تر را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون آموزش دهیم. لازم به ذکر است برای استفاده از این آموزش نیازی به تسلط به پایتون ندارید چرا که ما نوشتن کدهای پیشرفته‌تر را به خودتان واگذار می‌کنیم و اگر می‌خواهید از سایر زبان‌های برنامه نویسی استفاده کنید ArcMap امکان استفاده از Jscript و VBScript را در اختیار شما قرار داده است. اما توصیه ما به شما این است برای اینکه به یک کاربر حرفه‌ای ArcMap تبدیل شوید حتماً برنامه‌نویسی پایتون را فرا بگیرید.
اصول کار
اصلی‌ترین چیزی که باید بدانید این است که برای استفاده از پایتون در برچسب‌گذاری باید تابعی تعریف شود که یک رشته متنی را برگرداند. و اینکه این رشته حاوی چه چیزهایی باشد در ادامه بررسی خواهد شد.
برای شروع کار شما باید از شیپ فایل (یا هر فایل برداری دیگر) نام ستون یا ستون‌هایی را که می‌خواهید به عنوان برچسب از آنها استفاده کنید بدانید تا بتوانید آنها را به اصطلاح به تابع پاس بدهید.
گام اول: آشنایی اولیه

۱- فایل مد‌نظر خود را به ArcMap اضافه کرده و در Properties آن به تب Labels بروید. با زدن دکمه Expression به پنجره Label Expression می‌روید.

1536750644-01.png

۲- در پنجره Label Expression تیک Advanced را بزنید تا کدی که در بخش Expression است به شکل یک تابع تغییر کند.

1536751491-02.png

همانطور که از کد مشخص است تابع FindLabel فیلد NAME را به عنوان ورودی دریافت می‌کند و مقدار آن را به عنوان خروجی بر می‌گرداند. توجه کنید که نام ستون‌های شیپ فایل شما در قسمت Fields لیست شده است. در شروع کار من این کد را مقداری تغییر می‌دهم تا با امکانات آن بیشتر آشنا شویم.

در زبان پایتون برای اینکه بتوان رشته های متنی را به هم ملحق کرد از کاراکتر "+" استفاده می‌شود. در کد فوق دو فیلد NAME و CENTER را به عنوان ورودی به تابع معرفی کرده‌ایم و در ادامه آنها را در متغیر s به هم ملحق کردیم توجه کنید که "\n" دو فیلد را در زیر هم قرار داده است و در واقع نقش Enter را دارد. در شکل زیر خروجی کار را مشاهده می‌کنید.

 

 

 


( ۱ )

نظر شما :