کاربرد سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای در مدیریت بحران (سونامی اندونزی)

۱۱ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۰ کد : ۲۱ اخبار داخلی
تعداد بازدید:۱۶۵۰
بلایای طبیعی فرآیندهای پیچیده ای هستند که بر تمامی بخش های کره زمین تاثیر گذارند. وجود سیستم پایشی که بتواند این خطرات را کاهش داده و به حداقل برساند بسیار مفید می باشد. امروزه استفاده از فناروی سنجش از دور در ارزیابی انواع مخاطرات طبیعی و همچنین مدیریت بحران به عنوان یکی از مباحث مهم پژوهشی مطرح است.
کاربرد سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای در مدیریت بحران (سونامی اندونزی)

بلایای طبیعی فرآیندهای پیچیده ای هستند که بر تمامی بخش های کره زمین تاثیر گذارند. وجود سیستم پایشی که بتواند این خطرات را کاهش داده و به حداقل برساند بسیار مفید می باشد. امروزه استفاده از فناروی سنجش از دور در ارزیابی انواع مخاطرات طبیعی و همچنین مدیریت بحران به عنوان یکی از مباحث مهم پژوهشی مطرح است. تصاویر ماهواره‌ای مختلف بر اساس قدرت تفکیک مکانی، رادیومتریک و طیفی مختلفی که دارند می توانند اطلاعات سودمندی را از نظر پایش، ارزیابی و بررسی انواع مخاطرات با توجه به مکانیزم هر مخاطره ارائه بدهند. در واقع بسیاری از مخاطرات طبیعی از قبیل سونامی، سیل، زلزله، فوران آتشفشانی، زمین لغزش و...نشانه ها و بازخوردی بر روی محیط پیرامونشان دارند که به وسیله ماهواره ها قابل تشخیص هستند.
در ادامه کلیپی از تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از سونامی اندونزی که در تاریخ ۲۹/‏۰۹/‏۲۰۱۸‬ رخ داده است، ارائه شده است.
در جزیره سولاوسی کشور اندونزی چند زمین لرزه شدید روی داده که بزرگترین آنها هفت و نیم ریشتر قدرت داشته است و منجر به وقوع سونامی و آسیب جدی به شهر ساحلی پالو شده است.

 


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: سونامیسنجش از دورمدیریت بحران


( ۲ )

نظر شما :